Support

Lorem ipsum dolor sit amet:

24h / 365days

We offer support for our customers

Mon - Fri 8:00am - 5:00pm (GMT +1)

Get in touch

Cybersteel Inc.
376-293 City Road, Suite 600
San Francisco, CA 94102

Have any questions?
+44 1234 567 890

Drop us a line
info@yourdomain.com

About us

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetuer adipiscing elit.

Aenean commodo ligula eget dolor. Aenean massa. Cum sociis natoque penatibus et magnis dis parturient montes, nascetur ridiculus mus. Donec quam felis, ultricies nec.

PKO Čierny Orol

História budovy Čierny orol v skratke

 Zo zachovaných prameňov vieme o histórii budovy Čierneho orla prakticky všetko najdôležitejšie. Názvom Čierny orol bol v minulosti pomenovaný celý komplex budov rozprestierajúci sa medzi terajšou Hlavnou a Slovenskou ulicou, ktorého pôvodným základom bol dvojpodlažný meštiansky dom. Písomné záznamy dokumentujú, že tento dom s priestranným dvorom zakúpilo mesto v roku 1561 od pôvodného majiteľa Tomáša Caschera, aby prestavbou vytvorilo na vtedajšie časy reprezentačné ubytovacie a stravovacie zariadenie pre majetných návštevníkov a hostí mesta. Hostinec slúžil aj na zhromaždenia mešťanov pri rôznych príležitostiach. V roku 1602 k nemu pribudovali maštaľ pre 28 koní, čo bolo veľmi výhodné pre cestujúcich, ktorí prechádzali cez mesto. Z početných hostí možno spomenúť chýrneho ruského vojvodcu M. I. Kutuzova, jedného z víťazov nad Napoleonom, či nemenej znamenitého generála Alexandra Vasilieviča Suvorova, veliteľa, ktorý za svoju mimoriadne činorodú kariéru neutrpel ani jedinú porážku.

Aj keď Martin Zvolenský vypracoval plány na výstavbu univerzálnej kultúrnej budovy pre divadlo i tanec a plesy už v roku 1829, samotný objekt Čierneho orla v podobe, v akej ho poznáme dnes, bol postavený v zadnej časti dvora hostinca v 40-tych rokoch 19. storočia ako výstavná budova mestskej reduty s prekrásnou spoločenskou sálou, ale podľa iných projektov. Ďalšiu, novšiu tvár získala budova po postupnej prestavbe a úpravách celého komplexu Čierneho orla počas záverečných 30 rokov 19. storočia, čím vzniklo kultúrno-spoločenské centrum mesta, v ktorom sídlila mestská reduta, divadlo a luxusný hotel s reštauráciou a kaviarňou, v ktorom bývali ubytované prominentné návštevy šarišskej metropoly. V redute mal sídlo prešovský Széchényiho kruh. Po vzniku ČSR v roku 1918 bol z budovy odstránený maďarský nápis Fekete sas a nahradený slovenským prekladom Čierny orol.

K histórii budovy Čierneho orla sa viaže udalosť významná nielen pre samotný Prešov, ale aj celé Slovensko. Poprední slovenskí národní buditelia Ľudovít Štúr a Jozef M. Hurban sa tu dňa 3. marca 1848 stretli s občanmi mesta a okolia, aby ich v časoch dôležitých pre národné určenie a štátnosť iniciovali pridať sa na stranu slovenskej veci. Toto stretnutie nám pripomína aj pamätná tabuľa umiestnená na budove pri hlavnom vchode.

Ako vnútorná, tak aj vonkajšia čelná časť budovy Čierneho orla zmenila zatiaľ ostatný raz svoju tvár počas rekonštrukcie v 50-tych rokoch 20. storočia. V závere 80-tych rokov sa tento objekt stal súčasťou ambiciózneho plánu mesta na vytvorenie spoločného komplexu s historickou budovou Divadla Jonáša Záborského a hotela Savoy, ktorý mal vlastne zrealizovať pôvodnú myšlienku v modernej podobe. K tejto realizácii nedošlo. V roku 2009 bola realizovaná čiastočná rekonštrukcia budovy Čierny orol, kde bola urobená nová strecha, okná a vo vnútri inštalovaná klimatizácia. V roku 2018 sa začal realizovať projekt Obnova fasády budovy PKO Čierny orol a v roku 2019 by sa mala začať realizácia obnovy nádvoria pred PKO Čierny orol podľa vypracovanej štúdie, kde by sa mal vytvoriť multifunkčný priestor na openair eventy, promenádne koncerty, tančiarne, svadby, divadelné predstavenia a podobne. Po uskutočnení týchto rekonštrukcií sa dosiahne to, aby PKO Čierny orol nosil hrdo titul najreprezentatívnejší priestor v meste Prešov, ktorý si jednoznačne zaslúži.

V súčasnosti táto nádherná historická budova ponúka priestory na konanie podujatí ako sú plesy, svadby, stužkové slávnosti, koncerty, divadelné predstavenia, výstavy, politické mítingy atď. V týchto priestoroch účinkovali tisícky domácich aj zahraničných umelcov známych nie len na Slovensku, ale aj po celom svete.

Kontakt

PKO - Čierny orol Prešov
Hlavná 6395/50A
080 01 Prešov

Tel: 051/77 237 41 - 2

© 2024 PKO Prešov. All Rights Reserved.
Pokračujte výberom nastavení ochrany osobných údajov. Pre viac informácií si prečítajte naše zásady ochrany osobných údajov a zásady používania súborov cookies.