Support

Lorem ipsum dolor sit amet:

24h / 365days

We offer support for our customers

Mon - Fri 8:00am - 5:00pm (GMT +1)

Get in touch

Cybersteel Inc.
376-293 City Road, Suite 600
San Francisco, CA 94102

Have any questions?
+44 1234 567 890

Drop us a line
info@yourdomain.com

About us

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetuer adipiscing elit.

Aenean commodo ligula eget dolor. Aenean massa. Cum sociis natoque penatibus et magnis dis parturient montes, nascetur ridiculus mus. Donec quam felis, ultricies nec.

Eko-štvrtky v Caraffke

V spolupráci s neziskovou organizáciou Greencubator sme v mestskej galérii Caraffka pripravili pre verejnosť sériu podujatí Eko-štvrtky v Caraffke - tvorivé besedy pre uvedomelé ženy a mužov tiež.

Na prvom stretnutí sme si vyrobili ekologický dezodorant, na ďalších stretnutiach to bol včeloobal a vyskúšať si mohli aj v súčasnosti obľúbené kváskovanie.

Z každej tvorivej dielne si odniesli výrobky, ktoré môžu rovno používať ale aj tipy a recepty na iných pomocníkov, či chutné maškrty.

Denný tábor v júly a auguste 

V lete nás niekoľkokrát navštívili deti z tábora Farma na dvore. Galéria Caraffka im pripravila výtvarný workshop v ktorom tvorili nielen rukami, ale vyskúšali si aj tvorenie pomocou nôh. Zažili sme veľa zábavy a vytvorili veľa pekných obrázkov :)

Návšteva detí základnej umeleckej školy 

V prvé letné dni nás navštívili deti zo základnej umeleckej školy. Dozvedeli sa niečo o histórii budovy a mesta Prešov a dostali aj niekoľko zaujímavých úloh od svojho pána učiteľa. Viete ako dopadlo počítanie tekvíc na obrazoch? Bolo ich až 100!

Ďakujeme za príjemnú a veselú návštevu.

Bienále maľby, kresby, grafiky a počítačovej grafiky - ocenení autori

V mestskej galérii Caraffka sme opäť dali priestor všetkým, čo nie sú absolventmi vysokých škôl umeleckého smeru, no dokážu povýšiť kresbu alebo maľbu na jedinečné umelecké dielo. Vo výberovej prehliadke sme sa tento - krát rozhodli prepojiť všetky druhy výtvarného umenia. Celkovo sa do nej zapojilo 43 autorov.

Odborná porota v zložení:

Mgr. Art. Zuzana Kaliňáková, Mgr. Jana Migašová PhD., akad. mal. Peter Popelka, Mgr. Art. Jakub Scholtes vybrali na výstavu 38 umelcov a rozhodla o týchto ocenených autoroch:

  • Ambrišková Kristína - / maľba / - Košice
  • Gáll Ján - / maľba / Košice
  • Hanušovská Mária – / maľba / Banská Bystrica
  • Kormoš Ján – / kresba / Prešov
  • Mňahončák Peter - / maľba / Prešov
  • Szépeová – Smoleňová Valéria - / maľba / Prešov

Doplnenie historickej expozície v mestskej galérii Caraffka

V roku 2016 sme v mestskej galérii Caraffka začali s realizáciou historickej expozície, ktorú sme v roku 2019 rozšírili.

Vďaka dotácii z Oblastnej organizácie cestovného ruchu vo výške 3232,- € sme ju doplnili o informačné panely, vonkajšie infopútače, reklamné tabule, fototapetu a interiérové svetlá.

Tešíme sa , že sa tento počin stretáva s pozitívnym ohlasom u našich návštevníkov.

Naša matka Zem - 6.2.2020

V Caraffke sa 6. februára 2020 o 10.00 hod. rozsvietili svetlá. A nielen tie z reflektorov, ale aj žiarivé svetielka v detských očiach. Slávnostné otvorenie vernisáže výstavy Naša Matka Zem sa nieslo v príjemnej atmosfére vďaka skvelým hosťom a kultúrnemu programu.

Projekt, ktorého cieľom bolo podporiť výtvarný talent priniesol svoje ovocie v podobe nádherných výtvarných diel žiakov ZŠ Smeralova v Prešove. Z 219 výtvarných prác vybrala porota 44 , ktoré sú od dnešného dňa sprístupnené širokej verejnosti do 22.2.2020.

Autori najkrajších diel získali ocenenie v dvoch kategóriách:

Kategória I. – žiaci 1.stupňa ZŠ
1. miesto – Kamila Vooková
2. miesto – Nina Plavčanová
3. miesto – Soňa Sedláčková

Kategória II. – žiaci 2.stupňa ZŠ
1. miesto – Milan Pagurko
2. miesto – Vanesa Rumančíková
3. miesto – Vladko Jurašek

Mimoriadnu cenu poroty získali :
Daniela Dobrovičová a Michaela Olejárová

Tvorivá dielnička - 25.1.2020

V našej sobotňajšej tvorivej dielničke sme vytvorili lampášik na spríjemnenie ešte stále tmavých zimných večerov. Deti si pomocou zvyškov látok, čipiek, špagátov, gombíkov, mušieľ a iných drobností vyzdobili ten svoj. V závere sme sa prešli po galérii, pokochali sa krásnymi maľbami, ukázali tajnú miestnosť a rozpovedali zaujímavú históriu o budove Caraffovej väznici.

Vernisáž výstavy Martina Horečného FORMÁCIE - 17.12.2019

Výtvarný pedagóg Martin Horečný (1971), sa narodil a vyrastal v Prešove, kde absolvoval aj štúdium na Prešovskej univerzite.

Po niekoľkých rokoch pedagogickej praxe a aktívnej výstavnej činnosti pracoval a vystavoval 3 roky vo Veľkej Británii a po návrate sa usadil v Snine. V súčasnosti vyučuje v Humennom.

V minulosti vystavoval v Nemecku, Rakúsku, Poľsku, Maďarsku, Rumunsku vo Veľkej Británii a na Slovensku. Bol účastníkom viacerých medzinárodných plenérov.

Objektom jeho výtvarného záujmu je figúra, abstraktná forma aj netradičné kombinácie techník a materiálov.

Zimný trh ručných prác a obrátený adventný kalendár - 13.12.2019

Rok sme opäť ukončili charitatívnou činnosťou a aj inšpiratívnymi ženami, ktoré sa venujú výrobe dekorácií, šperkov, mydielok a textilných výrobkov. Témou boli ako inak Vianoce a ich čaro. Podarilo sa nám vytvoriť príjemnú vianočnú atmosféru, ktorá v nás zanechala pocity spolupatričnosti a priateľstva a dodala energiu do ďalšej práce.

Prednáška pre verejnosť: TooGood to beTrue. Plagiarism, Authenticity and theArts - 11.12.2019

Predvianočný čas na Inštitúte estetiky a umeleckej kultúry (Filozofická fakulta PU) vyvrcholil hosťovskou prednáškou pre verejnosť na pôde Galérie Caraffka v Prešove. Filozofka umenia dr.Lisa Giombini (Rím, Taliansko) populárnou formou priblíži tému plagiátorstva a autenticity v umení.

V mestskej Galérii Caraffka sa nám predstavila prednáškou TooGood to beTrue. Plagiarism, Authenticity and theArts (Príliš dobré na to, aby to bola pravda. Plagiátorstvo, autenticita a umenie). V odhaľovaní tejto fascinujúcej témy sa zaoberala otázkami nevyhnutnosti autenticity a originality vo svete estetiky umenia a spochybnila negatívne vnímanie plagiátorstva. Naopak, poskytla pohľad, ktorým by sme mohli vnímať plagiátorstvo ako bežnú, normálnuumeleckú prax. Prednáška bola v anglickom jazyku, bola vhodná nie len pre odbornú, ale aj širšiu verejnosť. Strávili sme spolu príjemný čas so zaujímavou témou.

Ako sa čertík pomocníkom stal - 8.12.2019

Aj vy ste rozmýšľali, prečo vždy s Mikulášom chodieva anjel i čert? V rozprávke inšpirovanej legendou o sv. Mikulášovi Ako sa čertík pomocníkom stal, sme sa to spolu s deťmi a rodičmi dozvedeli. Na záver odmenil Mikuláš poslušné deti sladkou odmenou.

Jesenné čarovanie s hlinou - 23.11.2019

V tvorivej dielničke galérie Caraffka sme si s deťmi a ich rodičmi vyrábali z hliny dekorácie, ozdôbky, šperky, postavičky a rôzne milé drobnosti. Tešili sme sa s príjemnej atmosféry a šikovnosti našich detí.

FlyAn- Debutová módna prehliadka Jany Tomko Ferenčíkovej.

Netradičná módna prehliadka sa uskutočnila pred Caraffovou väznicou 22.8.2017 pod názvom Motýlie vyznanie...ktorý vystihuje umeleckú dušu autorky ako aj jej pseudonym" FlyAn" .    

Autorka v 3 vstupoch predstavila svoje ručne maľované modely, ktoré doplnili hand made výrobky – kabelky , šperky , topánky apod. 

Návštevníci sa mohli kochať ručne maľovanými tunikami, dúhovými šatami, koženými taškami ladenými k originálnym topánkam a samozrejme šperky ktoré zvlášť  farieb  duchovné námety  a odkazy zo sv. písma zakomponované v  kvetoch či motýľoch.  V popredí je žena, ktorá je Božou princeznou a každý model dostáva svoj zmysel v nej. ....Pretože Boha spoznávame v Jeho stvoreniach.

Počas podujatia sa predstavili speváčky Klaudia Krivá, Janka Petríková a Damiána Jurašková.

PRIEMET PLOCHY – Projectedarea

Výstava Priemet plochy, ktorá odkazuje na geometrické asociácie, reflektuje tvorbu štyroch výtvarníkov, ktorých spája prostredie Akadémie umení v Banskej Bystrici, akad. mal. Štefana Balázsaa jeho doktorandov, Katarínu BalúnovúMartina Kudlu a Natáliu Okolicsányiovú.

Umelci na výstave prezentujú práce z posledného obdobia, ktoré spadajú do základnej tematickej línie ich tvorby.

Kým diela akad. mal. Balázsa sú  bezprecedentne v polohe geometrickej abstrakcie, v prácach ostatných autoroch badať vo väčšej alebo menšej miere vnemy predmetného sveta.

Napriek elementárnej znakovosti, alebo práve vďaka nej, možno v Balázsovom diele čítať viacvrstvové odkazy a významy. Opakovanie kruhových foriem poukazuje na symboliku idealizovaných pôdorysov miest a ne-miest, labyrintov a v neposlednom rade na nemennú, harmonickú energiu vesmíru.

Témou mesta sa zaoberá aj Katarína Balúnová, ktorá ho vníma ako špecifický priestor vyplnený vrstvením minulosti. Na výstave možno vidieť okrem obrazov aj video a inštaláciu odkazujúcu k histórii tohto miesta ako väzenia. Video jednoduchosťou jazykových prostriedkov pojednáva o väzení nielen fyzickom, ale aj mentálnom, ktoré si sami v sebe často budujeme. 


Martin Kudla, mladý prešovský umelec, sa už dlhšie vo svojej tvorbe venuje téme vzťahu maľby a iných médií. V predstavenej sérii diel upustil od figuratívnosti v prospech znaku. Vnem vonkajšieho sveta syntetizuje, “digitalizuje“ do čiar, škvŕn a blokov. Analógový záznam je tak prenesený do dát, ktorý akoby tiekol v čase.

Natália Okolicsányiová ostáva plne verná figuratívnej, figurálnej maľbe. Jej práca je silne autobiografická, zameraná na sebaskúmanie a sebahľadanie sa,s prevahou viacvýznamových autoportrétov a zobrazovania najbližšieho okolia a priateľov. Intimita výjavov je podčiarknutá umiestnením do každodennosti domáceho prostredia bez zbytočného aranžovania.

Výstava má trvanie do 31.3.2017

10.12.2015 – 15.1.2016


INFINITY ( Nekonečno)
Svetelné objekty a inštalácie vytvorené študentmi Fakulty umení Technickej univerzity v Košiciach pod vedením lektorky PhD. Laury Murguíe a Mgr. Lenky Balážovej, so spoluúčasťou ZUŠ Októbrová pod vedením Mgr. Ľuba Gumana. Diela boli vytvorené in situ Caraffovej väznice. Podujatie bolo súčasťou oslavy Roka svetla 2015.

Prezentácia knihy – Zazračni dzvonček


V decembri 2015 sa v priestoroch galérie uskutočnila aj prezentácia knihy Zazračni dzvonček. Kniha ,,Zazračni dzvonček“ obsahuje 5 nevšedných rozprávkových príbehov z Fintíc, ktoré zozbieral Jozef Kolarčík-Fintíc, etnograf, učiteľ, propagátor ľudovej kultúry.Vo fintických rozprávkach sa snúbi lokálne s univerzálnym, a, ako to už v rozprávkach býva, zázračné s praobyčajným. Fintické rozprávkové príbehy sú výnimočné svojou obsahovou i jazykovou autenticitou - sú napísané v šarištine a uchovávajú krehké a nevšedné  posolstvo, ktoré nadchne malých i veľkých čitateľov.
Editorka knihy Miroslava Gavurová, pracuje ako odborná asistentka na Filozofickej fakulte Prešovskej univerzity, knihu ilustrovala Mgr. Alena Daňková – učiteľka ZUŠ J. Poschla v Prešove.
Počas programu sa predstavili deti zo ZŠ s MŠ Fintice v dramatickom stvárnení rozprávky Chto mudri – ňeglupi z knihy Zazračni dzvonček.

Koledníci v Caraffovej väznici


21. 12. 2015 – tesne pred Vianocami nás v Caraffovej väznici navštívili malí aj väčší koledníci zo základnej školy na ulici Matica slovenská. Pod vedením svojich pani učiteliek Mgr. Lešigovej, PaeDr. Pekárovej a Mgr. Haasovej si pripravili pásmo kolied aj vinšov, ktorými príjemne zabavili návštevníkov našej galérie.

Versus 2015


Dňa 12.11.2015 o 17:00 sa v galerijných priestoroch Caraffovej väznice v Prešove uskutočnila vernisáž umeleckých výstupov z projektu Versus 2015. Hlavnou témou umeleckého workshopu bola krajina a jej metamorfózy. Výstava Versus 2015 ponúkla nahliadnutie do zákutí neznámej krajiny.
Svoje diela, ktoré vznikali na pracovnom stretnutí v Stebníckej Hute predstavili: Slavomír Capek, Patrik Čech, Tatiana Bachurová, Tomáš Telepák, Jaro Švestka a Emília Blašková. Žánrovo bude zastúpená fotografia, maľba, inštalácia.V rámci vernisáže sa predstavila prešovská skupina Potmehút. Projekt Versus s podnázvom „Folk elements in the modern art“, teda ľudové prvky v modernom umení, je dlhodobá aktivita z dielne Občianskeho združenia Rutenicart. Jeho cieľom je prehĺbiť konfrontačný priestor pre súčasných slovenských umelcov, viažuci sa na tradície a dedičstvo slovenského ľudového umenia. Výsledkom by teda malo byť spopularizovanie ľudového umenia v dobe, keď si už evidentné odkazy z minulosti, množstvo tradičných prvkov, ktoré sa v súčasnom umení nachádzajú, prestávame všímať a uvedomovať. Projekt chce znovuobjaviť zabudnuté bohatstvo tvorivej činnosti anonymných predkov a prostredníctvom umeleckej tvorby súčasných autorov ho šíriť ďalej tak v slovenských, ako aj medzinárodných súvislostiach. Kurátorom výstavy je Mgr. Jaro Ondo, PhD.
Výstava trvala do 4.12.2015.
Projekt podporilo Ministerstvo kultúry SR.
Občianske združenie Rutenicart

1.októbra – 24. októbra 2014


Dni českej kultúry na Slovenku - Výstava fotografií v Galérii v Caraffovej väznici
Třebíč – mesto pamiatok UNESCO

 

City Report

11.9.-28.9.2012
Reportážna výstava fotografií z piatich východoslovenských miest – Prešova, Levoče, Bardejova, Sabinova a Košíc. Výstava vznikla na základe workshopov v lete tohto roku. Na výstave sa prezentovala tvorba vyše 50 fotografov z východoslovenského regiónu. Organizátorom je EHMK Košice 2013 v rámci svojho projektu Pentapolitana.

24.7. – 8.9.2012

Výstava plagátov pod názvom Viete, čo teraz robí vaše dieťa? Tridsať plagátov vytvorili študenti stredných škôl úžitkového výtvarníctva z Bratislavy, Ružomberka a Košíc. Organizátorom výstavy bolo Informačné centrum na boj proti obchodovaniu s ľuďmi a prevenciu kriminality v Košiciach, ktoré patrí pod Ministerstvo vnútra SR.

18.6. – 24.6.2012

Výstava ekodiel – výtvarných prác z odpadu na 15. materských školách, ktoré sa zapojili do projektu Škôlka Ježka Separka. Projekt je zameraný na spopularizovanie triedenia odpadu. V roku 2011 získal národné ocenenie – Cena odpadového hospodárstva. Výstavu zorganizovala nadácia KOSIT.

2.6. – 8.9. 2012

Autorská výstava prešovských fotografov: Jano Štovka( portréty, reportážna a reklamná fotografia), Marcela a Stano Mihalíkovci (potréty), Tono Retter (krajinky). 

Fotografie z vernisáže 2.6.2012: Peter Kollár a Tono Retter

24.5.2012

Slávnostná prezentácia knihy Prešov v 20.rokoch 20.storočia. Historické sondy do turbulentného poprevratového obdobia napísal Peter Švorc s kolektívom autorov z Historickej spoločnosti kráľovského mesta Prešov.

Slávnostná kolaudácia budovy Caraffovej väznice po jej rekonštrukcii na galériu spojená s vernisážou výstavy Kocákove metamorfózy ( čínske maľby a grafiky akademického maliara Petra Kocáka).

© 2024 PKO Prešov. All Rights Reserved.
Pokračujte výberom nastavení ochrany osobných údajov. Pre viac informácií si prečítajte naše zásady ochrany osobných údajov a zásady používania súborov cookies.