Support

Lorem ipsum dolor sit amet:

24h / 365days

We offer support for our customers

Mon - Fri 8:00am - 5:00pm (GMT +1)

Get in touch

Cybersteel Inc.
376-293 City Road, Suite 600
San Francisco, CA 94102

Have any questions?
+44 1234 567 890

Drop us a line
info@yourdomain.com

About us

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetuer adipiscing elit.

Aenean commodo ligula eget dolor. Aenean massa. Cum sociis natoque penatibus et magnis dis parturient montes, nascetur ridiculus mus. Donec quam felis, ultricies nec.

Fotogaléria

Fotogaléria

FlyAn- Debutová módna prehliadka Jany Tomko Ferenčíkovej.

Netradičná módna prehliadka sa uskutočnila pred Caraffovou väznicou 22.8.2017 pod názvom Motýlie vyznanie...ktorý vystihuje umeleckú dušu autorky ako aj jej pseudonym" FlyAn" .    

Autorka v 3 vstupoch predstavila svoje ručne maľované modely, ktoré doplnili hand made výrobky – kabelky , šperky , topánky apod. 

Návštevníci sa mohli kochať ručne maľovanými tunikami, dúhovými šatami, koženými taškami ladenými k originálnym topánkam a samozrejme šperky ktoré zvlášť  farieb  duchovné námety  a odkazy zo sv. písma zakomponované v  kvetoch či motýľoch.  V popredí je žena, ktorá je Božou princeznou a každý model dostáva svoj zmysel v nej. ....Pretože Boha spoznávame v Jeho stvoreniach.

Počas podujatia sa predstavili speváčky Klaudia Krivá, Janka Petríková a Damiána Jurašková.

PRIEMET PLOCHY – Projectedarea

Výstava Priemet plochy, ktorá odkazuje na geometrické asociácie, reflektuje tvorbu štyroch výtvarníkov, ktorých spája prostredie Akadémie umení v Banskej Bystrici, akad. mal. Štefana Balázsaa jeho doktorandov, Katarínu BalúnovúMartina Kudlu a Natáliu Okolicsányiovú.

Umelci na výstave prezentujú práce z posledného obdobia, ktoré spadajú do základnej tematickej línie ich tvorby.

Kým diela akad. mal. Balázsa sú  bezprecedentne v polohe geometrickej abstrakcie, v prácach ostatných autoroch badať vo väčšej alebo menšej miere vnemy predmetného sveta.

Napriek elementárnej znakovosti, alebo práve vďaka nej, možno v Balázsovom diele čítať viacvrstvové odkazy a významy. Opakovanie kruhových foriem poukazuje na symboliku idealizovaných pôdorysov miest a ne-miest, labyrintov a v neposlednom rade na nemennú, harmonickú energiu vesmíru.

Témou mesta sa zaoberá aj Katarína Balúnová, ktorá ho vníma ako špecifický priestor vyplnený vrstvením minulosti. Na výstave možno vidieť okrem obrazov aj video a inštaláciu odkazujúcu k histórii tohto miesta ako väzenia. Video jednoduchosťou jazykových prostriedkov pojednáva o väzení nielen fyzickom, ale aj mentálnom, ktoré si sami v sebe často budujeme. 


Martin Kudla, mladý prešovský umelec, sa už dlhšie vo svojej tvorbe venuje téme vzťahu maľby a iných médií. V predstavenej sérii diel upustil od figuratívnosti v prospech znaku. Vnem vonkajšieho sveta syntetizuje, “digitalizuje“ do čiar, škvŕn a blokov. Analógový záznam je tak prenesený do dát, ktorý akoby tiekol v čase.

Natália Okolicsányiová ostáva plne verná figuratívnej, figurálnej maľbe. Jej práca je silne autobiografická, zameraná na sebaskúmanie a sebahľadanie sa,s prevahou viacvýznamových autoportrétov a zobrazovania najbližšieho okolia a priateľov. Intimita výjavov je podčiarknutá umiestnením do každodennosti domáceho prostredia bez zbytočného aranžovania.

Výstava má trvanie do 31.3.2017

10.12.2015 – 15.1.2016


INFINITY ( Nekonečno)
Svetelné objekty a inštalácie vytvorené študentmi Fakulty umení Technickej univerzity v Košiciach pod vedením lektorky PhD. Laury Murguíe a Mgr. Lenky Balážovej, so spoluúčasťou ZUŠ Októbrová pod vedením Mgr. Ľuba Gumana. Diela boli vytvorené in situ Caraffovej väznice. Podujatie bolo súčasťou oslavy Roka svetla 2015.

Prezentácia knihy – Zazračni dzvonček


V decembri 2015 sa v priestoroch galérie uskutočnila aj prezentácia knihy Zazračni dzvonček. Kniha ,,Zazračni dzvonček“ obsahuje 5 nevšedných rozprávkových príbehov z Fintíc, ktoré zozbieral Jozef Kolarčík-Fintíc, etnograf, učiteľ, propagátor ľudovej kultúry.Vo fintických rozprávkach sa snúbi lokálne s univerzálnym, a, ako to už v rozprávkach býva, zázračné s praobyčajným. Fintické rozprávkové príbehy sú výnimočné svojou obsahovou i jazykovou autenticitou - sú napísané v šarištine a uchovávajú krehké a nevšedné  posolstvo, ktoré nadchne malých i veľkých čitateľov.
Editorka knihy Miroslava Gavurová, pracuje ako odborná asistentka na Filozofickej fakulte Prešovskej univerzity, knihu ilustrovala Mgr. Alena Daňková – učiteľka ZUŠ J. Poschla v Prešove.
Počas programu sa predstavili deti zo ZŠ s MŠ Fintice v dramatickom stvárnení rozprávky Chto mudri – ňeglupi z knihy Zazračni dzvonček.

Koledníci v Caraffovej väznici


21. 12. 2015 – tesne pred Vianocami nás v Caraffovej väznici navštívili malí aj väčší koledníci zo základnej školy na ulici Matica slovenská. Pod vedením svojich pani učiteliek Mgr. Lešigovej, PaeDr. Pekárovej a Mgr. Haasovej si pripravili pásmo kolied aj vinšov, ktorými príjemne zabavili návštevníkov našej galérie.

Versus 2015


Dňa 12.11.2015 o 17:00 sa v galerijných priestoroch Caraffovej väznice v Prešove uskutočnila vernisáž umeleckých výstupov z projektu Versus 2015. Hlavnou témou umeleckého workshopu bola krajina a jej metamorfózy. Výstava Versus 2015 ponúkla nahliadnutie do zákutí neznámej krajiny.
Svoje diela, ktoré vznikali na pracovnom stretnutí v Stebníckej Hute predstavili: Slavomír Capek, Patrik Čech, Tatiana Bachurová, Tomáš Telepák, Jaro Švestka a Emília Blašková. Žánrovo bude zastúpená fotografia, maľba, inštalácia.V rámci vernisáže sa predstavila prešovská skupina Potmehút. Projekt Versus s podnázvom „Folk elements in the modern art“, teda ľudové prvky v modernom umení, je dlhodobá aktivita z dielne Občianskeho združenia Rutenicart. Jeho cieľom je prehĺbiť konfrontačný priestor pre súčasných slovenských umelcov, viažuci sa na tradície a dedičstvo slovenského ľudového umenia. Výsledkom by teda malo byť spopularizovanie ľudového umenia v dobe, keď si už evidentné odkazy z minulosti, množstvo tradičných prvkov, ktoré sa v súčasnom umení nachádzajú, prestávame všímať a uvedomovať. Projekt chce znovuobjaviť zabudnuté bohatstvo tvorivej činnosti anonymných predkov a prostredníctvom umeleckej tvorby súčasných autorov ho šíriť ďalej tak v slovenských, ako aj medzinárodných súvislostiach. Kurátorom výstavy je Mgr. Jaro Ondo, PhD.
Výstava trvala do 4.12.2015.
Projekt podporilo Ministerstvo kultúry SR.
Občianske združenie Rutenicart

1.októbra – 24. októbra 2014


Dni českej kultúry na Slovenku - Výstava fotografií v Galérii v Caraffovej väznici
Třebíč – mesto pamiatok UNESCO

 

City Report

11.9.-28.9.2012
Reportážna výstava fotografií z piatich východoslovenských miest – Prešova, Levoče, Bardejova, Sabinova a Košíc. Výstava vznikla na základe workshopov v lete tohto roku. Na výstave sa prezentovala tvorba vyše 50 fotografov z východoslovenského regiónu. Organizátorom je EHMK Košice 2013 v rámci svojho projektu Pentapolitana.

24.7. – 8.9.2012

Výstava plagátov pod názvom Viete, čo teraz robí vaše dieťa? Tridsať plagátov vytvorili študenti stredných škôl úžitkového výtvarníctva z Bratislavy, Ružomberka a Košíc. Organizátorom výstavy bolo Informačné centrum na boj proti obchodovaniu s ľuďmi a prevenciu kriminality v Košiciach, ktoré patrí pod Ministerstvo vnútra SR.

18.6. – 24.6.2012

Výstava ekodiel – výtvarných prác z odpadu na 15. materských školách, ktoré sa zapojili do projektu Škôlka Ježka Separka. Projekt je zameraný na spopularizovanie triedenia odpadu. V roku 2011 získal národné ocenenie – Cena odpadového hospodárstva. Výstavu zorganizovala nadácia KOSIT.

2.6. – 8.9. 2012

Autorská výstava prešovských fotografov: Jano Štovka( portréty, reportážna a reklamná fotografia), Marcela a Stano Mihalíkovci (potréty), Tono Retter (krajinky). 

Fotografie z vernisáže 2.6.2012: Peter Kollár a Tono Retter

24.5.2012

Slávnostná prezentácia knihy Prešov v 20.rokoch 20.storočia. Historické sondy do turbulentného poprevratového obdobia napísal Peter Švorc s kolektívom autorov z Historickej spoločnosti kráľovského mesta Prešov.

Slávnostná kolaudácia budovy Caraffovej väznice po jej rekonštrukcii na galériu spojená s vernisážou výstavy Kocákove metamorfózy ( čínske maľby a grafiky akademického maliara Petra Kocáka).

© 2019 PKO Prešov. All Rights Reserved.
Používame súbory cookie, aby sme vylepšili zážitok z návštevy našej stránky. Ak budete pokračovať bez zmeny nastavení, budeme predpokladať, že povoľujete prijatie všetkých súborov cookie na stránke PKO Prešov.Viac informácii
OK