Support

Lorem ipsum dolor sit amet:

24h / 365days

We offer support for our customers

Mon - Fri 8:00am - 5:00pm (GMT +1)

Get in touch

Cybersteel Inc.
376-293 City Road, Suite 600
San Francisco, CA 94102

Have any questions?
+44 1234 567 890

Drop us a line
info@yourdomain.com

About us

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetuer adipiscing elit.

Aenean commodo ligula eget dolor. Aenean massa. Cum sociis natoque penatibus et magnis dis parturient montes, nascetur ridiculus mus. Donec quam felis, ultricies nec.

Mestská galéria Caraffka

V Caraffovej väznici v Prešove, v budove s vyše päťstoročnou históriou, po rekonštrukcii sídli od marca 2012 nová mestská galéria. Galéria v Caraffovej väznici patrí pod správu Parku kultúry a oddychu. Galéria chce vytvoriť priestor najmä mladým profesionálom.


Návštevníkom chce predstaviť nové trendy v rôznych druhoch vizuálneho umenia – od malieb, grafík, cez fotografiu, plagáty, audio-vizuálne inštalácie, až po svetelný dizajn alebo architektonické návrhy. Okrem výstav galéria ponúka svoje priestory, aj na iné sprievodné aktivity – semináre, prednášky, workshopy, uvádzanie kníh do života, komorné koncerty, rauty.  

O Nás

Poslanie

Vážení priatelia, srdečne vás pozývame do novej mestskej galérie, ktorá vytvára priestor na vzájomné stretnutie sa ľudí, pre ktorých je tvorivosť podstatnou súčasťou ich života. Tvorivý potenciál je v každom z nás. Ak je človek otvorený prijímaniu nových podnetov, môže to kultivovať nielen jeho samotného, ale aj prostredie, v ktorom žije.

Svet okolo nás je v neustálom pohybe, a taký je aj život človeka. Zachytiť tento pohyb, pustiť sa do zápasu o podobu a tvar doby, toho neustále unikajúceho, premenlivého pohybu môže prekvapovať nielen samotných tvorcov, ale aj ich divákov. Program galérie možno zhrnúť do nasledovných bodov:
1/ Mladí profesionáli – nové trendy, 2/ Kontexty vizuálnych umení, 3/ Konfrontácie

1/
 Galéria chce vytvoriť priestor najmä mladým profesionálom a cez nich predstaviť najnovšie trendy vo vizuálnom umení – v maľbe, grafike, fotografii, audio-vizuálnych inštaláciách, svetelnom dizajne alebo architektonických návrhoch. Mladí tvorcovia ešte nemajú vyhranené výtvarné koncepcie a pri hľadaní svojho umeleckého jazyka kráčajú po nevyšliapaných cestách. Tvorba mladých profesionálov môže byť tou povestnou šťukou, ktorá rozhýbe stojace vody každého rybníka. Galéria však chce osloviť široké spektrum návštevníkov, a preto v jej priestoroch majú svoje miesto aj renomovaní umelci, v ktorých tvorbe sa odrážajú rôzne výtvarné koncepcie. Vzájomné stretnutia, mladších i tých zrelších tvorcov, môžu priniesť zaujímavé medzigeneračné dialógy. Prízemie galérie, je sporadicky otvorené, aj tvorbe tých najmenších „umelcov“. Galéria si tak chce vychovávať svojho budúceho návštevníka alebo tvorivého umelca.

2/ Dnes nie je zvláštnosťou, ak v jednej galérii je výstava malieb a zároveň, v druhej miestnosti, napríklad audio-vizuálna inštalácia. Taktiež nie je nezvyčajné, ak jeden tvorca svoju výpoveď stvárni ako maľbu, fotografiu alebo inštaláciu. Jednotlivé druhy umenia vzájomne na seba vplývajú, vstupujú do kontextu. Objavovať tieto kontexty môže byť inšpiratívne nielen pre samotných tvorcov, ale aj pre ich publikum.

3/ Galéria v Caraffovej väznici, okrem toho, že vytvára priestor domácim umelcom, chce verejnosti predstaviť aj tvorbu umelcov z iných regiónov Slovenska, ale aj zahraničia. Vzájomná konfrontácia tvorby prešovských a mimo prešovských tvorcov je soľou na prekonávanie vlastných stereotypov myslenia i tvorenia.

Vážení priatelia, pozývame vás do Galérie v Caraffovej väznici, ktorá chce byť inšpiratívna pre každého, kto je otvorený prijímaniu nových podnetov obohacujúcich náš život.

 

 

Kontakt

Jarková 28A, 080 01 Prešov

Tel.č.: 0905 144 710

PhDr. Janette Langová
janette.langova@pkopresov.sk

Ing. Silvia Švecová
silvia.svecova@pkopresov.sk

Mestská galéria Caraffka sídli v Caraffovej väznici - dvojpodlažnej budove, ktorá sa nachádza na križovatke ulíc Jarková a Floriánová v Prešove. Výstavné priestory galérie sú na prvom a druhom nadzemnom podlaží. Interiér galérie je na oboch podlažiach rozdelený na dva trakty.
   

Otváracie hodiny :

Pondelok: zatvorené
Utorok – piatok: 10:00 – 17:00

Sobota: 10:00 – 14:00
Nedeľa: zatvorené

V prípade záujmu väčšej skupiny je nutné sa vopred dohodnúť.


Vstupné:

Dospelí: 2 €
Deti, študenti, dôchodcovia: 1 €© 2024 PKO Prešov. All Rights Reserved.
Pokračujte výberom nastavení ochrany osobných údajov. Pre viac informácií si prečítajte naše zásady ochrany osobných údajov a zásady používania súborov cookies.