Support

Lorem ipsum dolor sit amet:

24h / 365days

We offer support for our customers

Mon - Fri 8:00am - 5:00pm (GMT +1)

Get in touch

Cybersteel Inc.
376-293 City Road, Suite 600
San Francisco, CA 94102

Have any questions?
+44 1234 567 890

Drop us a line
info@yourdomain.com

About us

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetuer adipiscing elit.

Aenean commodo ligula eget dolor. Aenean massa. Cum sociis natoque penatibus et magnis dis parturient montes, nascetur ridiculus mus. Donec quam felis, ultricies nec.

PrešovUnlimited

# PrešovUnlimited: Oslava umenia a dialógu pre nádej a odolnosť

Delegácia vlády Katalánska v strednej Európe a mesto Prešov pozývajú od 17. júla do 11. augusta na jedinečný projekt kultúrnej výmeny: #PrešovUnlimited, ktorý sa koná v mestskej galérii Caraffka. Cieľom tejto iniciatívy je podporiť vzájomné porozumenie a uznanie prostredníctvom médií a dialógu, čo je metóda vyvinutá európskou umelkyňou Beate Winkler.

Tento projekt zahŕňa výstavu „HOPE“ (NÁDEJ) od umelca, umeleckú interakciu s návštevníkmi a vzájomne prepojené workshopy pre mladých účastníkov, ktoré vytvoril katalánsky umelec Eduard Ruiz z Massana Design School v Barcelone. Na záver takmer mesačnej spolupráce vyvrcholí priateľstvo medzi Katalánskom a Prešovom najväčším medzinárodným katalánskym kultúrnym festivalom APLEC INTERNACIONAL, ktorý do mesta zavíta cez víkend 9. – 11. augusta a navštívi ho vyše 1000 Kataláncov.

Prihláste sa na workshop s Eduardom (18.7. a 19.7.)

 

Spolupráca medzi Prešovom a Katalánskom zdôrazňuje spoločné hodnoty otvorenosti, rozmanitosti a perspektívy orientovanej na budúcnosť. Tieto spoločné znaky budú oslavované a preskúmané prostredníctvom série výstav a interaktívnych podujatí. 

Delegátka vlády Katalánska pre Strednú Európu, Krystyna Schreiber, podčiarkuje dôležitosť internacionalizácie katalánskeho ľudového umenia a regionálnej spolupráce cez hranice:  

„Sme veľmi hrdí, že krajina ako Slovensko bola vybraná, aby sa stala taviacim kotlom pre katalánsku a slovenskú kultúru a ľudí, ktorí veľmi podporujú európskeho ducha. Zároveň je skvelou príležitosťou na internacionalizáciu katalánskej kultúry a katalánskej občianskej spoločnosti.” 

Tešíme sa na vás!

 

Prečítajte si viac o výstave Nádej

NÁDEJ - Výstava a interaktívna inštalácia Beaty Winkler

17. júla až 11. augusta 2024

Mestská galéria Caraffka, Jarková 28a, 080 01 Prešov, Slovensko

Pozadie: Prečo táto výstava 

NÁDEJ. NÁDEJ, že sa súčasná kríza premení na príležitosti. NÁDEJ, že sa príležitosti rozvinú do nadania a schopností, ktoré nám umožnia zažívať rovnosť príležitostí. NÁDEJ, že aj ja sama spravím správne rozhodnutia v správnom čase. Už z týchto slov samotných je zrejmé, akú dôležitú úlohu zohráva NÁDEJ v našich životoch – vedome či podvedome. Dáva nám možnosť veriť v život aj v tých najtemnejších časoch. Chráni nás pred porazeneckými myšlienkami, dokonca aj zoči-voči zdanlivo neprekonateľným prekážkam.

Výstavou „NÁDEJ“ v priestoroch bývalej väznice zo 16. storočia nás chcem inšpirovať k tomu, aby sme vo svojom živote dali NÁDEJI viac miesta. Pri obrovských výzvach, ktorým čelíme, stačí aj malinký kúsok. Práve teraz potrebujeme každú formu povzbudenia: množstvo ľudí sa cíti ohrozených obrovskými spoločenskými zmenami ako polarizácia spoločnosti, zmena klímy, migrácia, digitalizácia či vojna na Ukrajine a v Gaze. Priepasť medzi bohatými a chudobnými aj strata sociálnej záchrannej siete, s ktorou sa borí stále väčšia časť našej spoločnosti, sú tiež jedným z dôvodov, prečo ľudia začínajú spochybňovať hodnoty sociálnej súdržnosti a demokracie. Demokracia samotná je pritom ohrozovaná autoritárskymi systémami a nekontrolovaným rastom, najmä obrovských technologických firiem.

  1. Vstup: Veci sa zlepšujú 

Pri ceste hore je špirála – „figura serpentinata“ –, ktorá dynamicky ukazuje nahor. Sú tu rolky papiera, nazývané „Raumwelten“ (priestory stvorenia), ktoré symbolizujú cestu z temnoty do svetla a umocňujú povznášajúci zážitok. Nad farebnými rolkami sa nachádza biely, prázdny zvitok. Symbolizuje všetky prežité, ale nevidené možnosti v našich životoch: je to pozvánka neustále prehodnocovať svoje postoje a nehľadať včerajšie odpovede na otázky zajtrajška.

  1. Miestnosť BigSmall: Spájanie protikladov 

V tejto miestnosti sa stretávame s veľkým obrazom aj množstvom malebných haiku – malých básní v obrazoch. Veľký obraz ustupuje a malé haiku sa zväčšujú. Sú navzájom previazané a vedú spoločný dialóg. Pri tejto inštalácii potrebujeme priestor a odstup, aby sme dokázali uchopiť veľký obraz. Drobné haiku si zas vyžadujú čas a trpezlivosť. Oboje nás však pobáda k tomu, aby sme sa zas a znovu zastavili a precítili rôzne perspektívy a postoje, ktoré odzrkadľujú bohatosť našich životov.

  1. Miestnosť pohybu: Zmena perspektívy 

Rolky papiera pomaľované z oboch strán sa v rôznych tvaroch vznášajú priestorom, stúpajú a klesajú v špirále. V dejinách umenia predstavuje špirála odveký symbol zmeny a návratu, symbol nekonečného pohybu – „figura serpentinata“. Keď miestnosťou prechádzam, neustále vnímam nové perspektívy, vidím a preciťujem vnútro zvitkov, ktoré nemôžem vidieť v celej ich veľkosti, ale ktorá tam napriek tomu je. Je to ako prechádzka labyrintom, pri ktorej mi každý krok otvára nové perspektívy – sama sa nachádzam v centre umeleckého diela a som jeho súčasťou.

  1. Miestnosť transformácie: Zmeny sa dejú 

Štvrtá miestnosť evokuje oheň a lásku a dominuje jej červená farba. Oheň a láska sú v dejinách ľudstva úzko prepojené s transformáciou. Transformácia, teda zmena, prichádza buď s ohňom, čiže ničením, alebo prostredníctvom lásky, čiže rozmachu a rastu. Na stenách visia rôzne skupiny umeleckých diel, z ktorých väčšina má identický prvotný formát. Ich tvary sú však odlišné; niektoré majú zadné strany, o ktorých vieme, že tam sú, ale nevidíme ich. Sú symbolom toho, že máme viac možností, než si uvedomujeme. Stačí ich využiť. Ale všetko môže byť aj celkom inak: Iné práce sú mimo tohto konceptu. Ukazujú, že život je plný protikladov, a z týchto protikladov sa môžu odvíjať úplne nové cesty.

Interaktívna inštalácia: Stena snov pre nové SPOLU 

V tejto miestnosti sú všetci návštevníci požiadaní, aby sformulovali svoj vlastný sen o novom SPOLU, novej spoločenskej súdržnosti: na malých obrázkoch, ktoré som namaľovala. Tieto obrázky sa potom uložia do krabice budúcnosť a zavesia sa na stenu. Je to ďalšia z ciest, ako prinášať nové vízie rôzneho spôsobu spolužitia v našej spoločnosti.

  1. Miestnosť pre slobodu 

Piata miestnosť sa spája so slobodou, s NÁDEJOU, s ľahkosťou a svetlom. Prevláda v nej modrá farba ako symbol NÁDEJE, obklopená bohatstvom rozmanitých farieb. Táto miestnosť označuje koniec transformácie výstavy – bude rezonovať. Na stenách visia obrazy a plastiky. Jedna z nich predstavuje zajatie nášho tela a slobodu našej mysle. Jednotlivé diela sú pripomienkou súčastí našich životov, ako sú hviezdy a priestor, pohyb a NÁDEJ – spojenia, ktoré predtým neexistovali – ako papierové sochy a drôtené pletivo. Spojené stelesňujú ÁNO – nie „buď - alebo“: papier A drôt. Pohyb A pokoj. Priestor A hĺbka. Pobádajú nás, aby sme s dôverou napredovali vo svete, ktorý sa vyvíja smerom k ľudskosti. Pre mňa je to NÁDEJ.

 

Všetky ďalšie informácie a predaj vstupeniek nájdete na našom webe, a tiež na našich sociálnych sieťach.

Na podujatí budú vyhotovované audiovizuálne záznamy. 

Zmena programu vyhradená.

 

Ísť späť

© 2024 PKO Prešov. All Rights Reserved.
Pokračujte výberom nastavení ochrany osobných údajov. Pre viac informácií si prečítajte naše zásady ochrany osobných údajov a zásady používania súborov cookies.