Support

Lorem ipsum dolor sit amet:

24h / 365days

We offer support for our customers

Mon - Fri 8:00am - 5:00pm (GMT +1)

Get in touch

Cybersteel Inc.
376-293 City Road, Suite 600
San Francisco, CA 94102

Have any questions?
+44 1234 567 890

Drop us a line
info@yourdomain.com

About us

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetuer adipiscing elit.

Aenean commodo ligula eget dolor. Aenean massa. Cum sociis natoque penatibus et magnis dis parturient montes, nascetur ridiculus mus. Donec quam felis, ultricies nec.

PKO s Marikou Borodáčovou

Marika Borodáčova je dlhé roky tvárou prešovských Diridoniek. Svoju prácu, ba aj život zasvätila práci s mládežou. Je zakladateľkou detského mažoretkového súboru Diridonky. Mažoretkový súbor zahájil svoje pôsobenie otvorením školského roka v septembri 1993 a odvtedy žne úspechy nielen na národnej, ale aj európskej a svetovej úrovni. V ich napredovaní a získavaní ocenení ich nezastavila ani pandémia.

Začiatok pôsobenia v Parku kultúry a oddychu (PKO) v Prešove

Marika v roku 1980, po ukončení štúdia v odbore kultúrno-výchovný pracovník, nastúpila do PKO Prešov. Práca ju už od začiatku bavila. Nastúpila na oddelenie výchovy vzdelávania dospelých, kde 13 rokov pripravovala školenia rôzneho druhu pre dospelých, hlavne pre kuričov, zváračov a elektrikárov. V rámci svojho pôsobenia zháňala lektorov, skúšobných komisárov v tomto odvetví a pripravovala tak pracovníkov pre jednotlivé organizácie na východnom Slovensku. V oblasti estetickej výchovy Marika zabezpečovala kurzy spoločenských tancov a spoločenskej vychovy, strojopisu, a tiež kurzy šitia, kurzy paličkovania a rôzne ďalšie.

Porevolučné roky a začiatok práce na pobočke Exnárova

Po roku 1989 sa štruktúra kultúry na Slovensku začala meniť. Vznikali predovšetkým súkromné školy zamerané na školenie dospelých. Marika sa však chcela venovať práci s mládežou. V tom čase sa uvoľnilo miesto na pobočke na najväčšom sídlisku v Prešove Sekčov, kde nastúpila v roku 1990 a stala sa tak vedúcou Kultúrneho zariadenia Exnárova. V tomto zariadení boli dve nádherné veľké sály, čo ju mimoriadne potešilo, nakoľko mohla začať pracovať so širokou mládežníckou základňou. Začala s podujatiami pre deti v podobe šachových a stolno tenisových turnajov. Uskutočnili sa tam aj celoslovenské súťaže v akrobatickom rock and rolle. Akrobatický rock and roll sa trénoval aj v tomto kultúrnom zariadení, avšak Marikinou víziou bolo založiť prvé detské mažoretky na Slovensku. V týchto rokoch s deťmi v tejto oblasti ešte nikto nepracoval. Aj vtedajší riaditeľ PKO Július Štetina jej odporučil, aby v tejto oblasti nezačínala, nakoľko už fungovali dospelé mažoretky.

Vznik mažoretkového súboru DIRIDONKY

Marika sa však tejto myšlienky nevzdala a veci sa dali do pohybu. Zorganizovala zápis 7 až 8 ročných detí. Prihlásilo sa 30 dievčat. Vtedy ešte nevedeli aké paličky potrebujú, ani ako správne nastaviť tréningový program. Všetko sa im podarilo nastaviť vďaka spolupráci s trénerkou Jankou Slavkovskou a v septembri 1993 otvorili školský rok krásnym pochodom pred ich strediskom a samotný pán riaditeľ Štetina bol milo prekvapený, čo spoločne dokázali. Kabátiky si ušili vlastnoručne priamo na stredisku s pomocou rodičov z červenej “zástavoviny”, ktorej bolo v PKO po socializme požehnane. Doplnili ju bielymi doplnkami a tieto kabátiky slúžia dodnes a sú stále obdivované pri každom nástupe. Detské mažoretky pri PKO Prešov tak vznikli v septembri 1993. Od tohto dátumu už prešlo 28 rokov, vychovali tam obrovské množstvo dievčat. Z tohto kolektívu vzišli aj budúce trénerky nielen Diridoniek, ale aj iných súkromných mažoretkových súborov.

Tých 28 rokov na úrovni kultúrneho zariadenia Exnárova stále pracujú s deťmi, technicky sa zdokonaľujú aj vďaka Marike, ktorá je vedúca súboru, resp. manažérka, samozrejme s pomocou trénerok, ktoré si postupne vychovávali z radov ich detí. Momentálne tam pracuje ich 20 ročná členka súboru, a teraz už tanečný pedagóg Zuzana Grešáková. Asistentkou trénerky je Timea Lopotová. Pomocou týchto členiek pracujú a pripravujú všetky choreografie na celoslovenské, európske, ale aj svetové súťaže.

Súťažné úspechy DIRIDONIEK

Prešovské mažoretky získali svoj názov Diridonky po pokrstení ich súboru v roku 1996 speváčkou Helenou Vrtichovou v PKO Prešov s choreografiou jej pesničky Diridonda. Diridonky od roku 1990, kedy prvýkrát získali titul Majster Európy v chorvátskom Záhrebe, každoročne do Prešova prinášajú tie najvyššie ocenenia. Ich bohatá zbierka ocenení obsahuje množstvo pohárov, ako z európskych, tak aj zo svetových pódií. Mažoretkový šport v Prešove postupne rástol a zveľaďoval svoju činnosť, na základe čoho zvládal technicky náročnejšie formácie. Dnes pre mažoretku nie je základom len pochod, ale musí ovládať aj gymnastiku, folklórny tanec, kroky spoločenských tancov a balet.

Každá členka tak musí mať široký záber techniky, čo sa týka pohybu, ale aj práce s batonom (palička) a pomponom (strpace). V roku 2008 a 2011 sa s bývalou trénerkou Luciou Čakanovou stali školiteľmi pre ruské mažoretky v Moskve a meste Lipeck. V roku 2019 sa Diridonky zúčastnili celosvetových festivalov na pozvanie francúzskeho kultúrneho pracovníka, a tak vycestovali do Francúzska a Luxemburska.

Fungovanie mažoretkového súboru v čase pandémie

Aj v tomto roku sa už konala celosvetová súťaž, do ktorej sa tiež zapojili a doniesli množstvo ocenení. Po dlhom období, kedy sa Marika nemohla s dievčatami reálne vidieť (len online) sa konečne stretli v máji, na tréningoch v počte 5 dievčat a spoločne začali pripravovať nové formácie v nových kostýmoch. Kostýmy z roku 2020 nedostali šancu reálne sa predviesť na verejnosti, iba prostredníctvom online vystúpení.

Aj v týchto časoch pandémie Diridonky neprestali napredovať. Dievčatá pracovali online s trénerkou Zuzanou a juniorky a seniorky sa zúčastňovali aj súťaží. V decembri minulého roku sa konali majstrovstvá sveta v chorvátskom Záhrebe. Týchto majstrovstiev sa Diridonky zúčastnili online, poslali videá ich formácií a z 51 svetových mažoretiek získali 3 prvé miesta. Diridonky sa taktiež zúčastnili súťaže Grand Prix Slovakia 2021, kde obsadili všetky popredné miesta. Kompletné výsledky si môžete pozrieť v tomto Instagramovom príspevku. Aj v momentálnej situácii, ktorá nepraje športovým podujatiam, Diridonky dokázali, že patria na špičku tohto mažoretkového športu.

Autor článku: Jakub Horváth

Ísť späť

© 2024 PKO Prešov. All Rights Reserved.
Pokračujte výberom nastavení ochrany osobných údajov. Pre viac informácií si prečítajte naše zásady ochrany osobných údajov a zásady používania súborov cookies.