Support

Lorem ipsum dolor sit amet:

24h / 365days

We offer support for our customers

Mon - Fri 8:00am - 5:00pm (GMT +1)

Get in touch

Cybersteel Inc.
376-293 City Road, Suite 600
San Francisco, CA 94102

Have any questions?
+44 1234 567 890

Drop us a line
info@yourdomain.com

About us

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetuer adipiscing elit.

Aenean commodo ligula eget dolor. Aenean massa. Cum sociis natoque penatibus et magnis dis parturient montes, nascetur ridiculus mus. Donec quam felis, ultricies nec.

PKO s Alenou Paulusovou

Mgr.art. Alena Paulusová je absolventkou Vysokej školy múzických umení v Bratislave. Počas vysokej školy, pod vedením pána prof. Štefana Nosáľa, tancovala v súbore Lúčnica. Je zakladateľkou detského folklórneho  súboru  Šarišanček,  ktorý v  marci  oslávi  36 rokov  svojho pôsobenia.  Alena sa podieľala  na  množstve výskumov v prirodzenom ľudovom prostredí po Slovensku a je tiež autorkou desiatok choreografií, nielen slovenských, ale aj krajanských folklórnych súborov v zahraničí.

Alena Paulusová sa narodila v Lipanoch, v rodine lesníka a učiteľky. Pochádza zo štyroch detí a sama je dnes matkou troch dospelých detí.

Po skončení základnej školy v Pečovskej Novej Vsi študovala na Gymnáziu v Sabinove. Ako 13 ročná začala tancovať vo folklórnom súbore Šarišan, čo ju motivovalo a usmernilo pri výbere budúceho povolania. V rokoch 1981 až 1986 študovala na Vysokej škole múzických umení v Bratislave na Katedre tanečnej tvorby, v odbore Choreografia ľudového tanca, ktorý ukončila s vyznamenaním a Cenou rektora VŠMU. Je absolventkou prof. Štefana Nosáľa, pod ktorého vedením počas vysokej školy tancovala aj v súbore Lúčnica.

Počas  štúdia  na  vysokej  škole  zároveň  pracovala  ako  tanečný  pedagóg  postupne  v  súboroch  Skaličan v Skalici a Bezanka a Technik v Bratislave. V týchto súboroch vytvorila svoje prvé choreografie.

O spätosti s rodným krajom a mestom Prešov nasvedčuje fakt, že rovnako tvorivo spolupracovala so súborom Šarišan, kde ešte počas štúdia vytvorila niekoľko choreografií.

V spolupráci so Slovenskou akadémiou vied a osobnosťami z oblasti folklóru ako bol Cyril Zálešák a Stanislav Dúžek absolvovala množstvo výskumov v prirodzenom ľudovom prostredí po Slovensku, neskôr pokračovala vo výskume folklóru predovšetkým šarišského a spišského regiónu spolu s legendami šarišského folklóru Jožkom Príhodom, Jozefom Bakšayom a Jánom Salokom. Uvedené národopisné výskumy jej umožnili zoznámiť sa s autentickými prejavmi hudobného a tanečného folklóru a tie mohla potom využívať a tvorivo rozvíjať vo svojej choreografickej tvorbe.

V roku 1986 nastúpila do PKO Prešov ako referentka na úsek Zájmovo-umeleckej činnosti s cieľom založiť detský folklórny súbor Šarišanček. V tom  čase  už  pracovala  ako  umelecká  vedúca,  vedúca tanečnej zložky a choreografka súboru Šarišan. 17.3.1986 sa uskutočnil zakladajúci konkurz do súboru Šarišanček, na základe ktorého sa stala  jeho  organizačnou  a  umeleckou  vedúcou  a  tiež choreografkou, ktorou je dodnes. Za 36  rokov práce v oboch súboroch vytvorila desiatky choreografií a pripravila množstvo celovečerných vystúpení. Prostredníctvom tanečnej školy, ktorá je súčasťou Šarišančeka vychovala stovky tanečníkov, ktorí našli uplatnenie, nielen v prešovských súboroch, ale aj v súboroch po celom Slovensku, dokonca aj v krajanských súboroch v Amerike či Anglicku. Mnohí z nich ju nasledovali a folklórny tanec sa stal ich profesiou. V roku 2021 založila Folklórnu tanečnú školu pre dospelých. Škola nie je určená len pre tanečníkov, ale pre všetkých s akýmikoľvek tanečnými skúsenosťami.

Okrem takmer 70-tky choreografií pre súbor Šarišan a Šarišanček Alena vytvárala ďalšie choreografie pre iné detské a mládežnícke súbory ako sú Makovica a Makovička zo Svidníka, Dúbrava a Dúbravienka z Prešova, Karpaťanin a PUĽS z Prešova,  Rimavan z Rimavskej Soboty,  Sabinovčan zo Sabinova,  Skorušina z Oravy a Hornád z Košíc. Alena tiež vytvorila desiatky choreografií pre krajanské súbory v USA, predovšetkým pre Šarišan a Šarišanček z Detroitu, Lučinu a Lučinku z Clevelandu, Slovakians z Pittsburghu a krajanský súbor z Univerzity v Milwaukee vo Wisconsine.

So súbormi Šarišanček a Šarišan precestovala množstvo krajín sveta, kde zakaždým šírili dobré meno mestu Prešov a Slovensku, prostredníctvom prezentovania vysokej úrovne svojho umenia vychádzajúce z našej národnej kultúry.

Alena Paulusová je dramaturgičkou a režisérkou mnohých folklórnych programov uvádzaných na pešej zóne mesta Prešov, predovšetkým počas Trojičného jarmoku a tiež vianočných trhov.

Za jej celoživotnú prácu v oblasti ľudovej kultúry jej bola v roku 2016 udelená Cena mesta Prešov.

Autor článku: Jakub Horváth

Ísť späť

© 2024 PKO Prešov. All Rights Reserved.
Pokračujte výberom nastavení ochrany osobných údajov. Pre viac informácií si prečítajte naše zásady ochrany osobných údajov a zásady používania súborov cookies.